Kdy děvčátku nechat propíchnout uši

Šperky jsou většinou spojeny s krásou a elegancí ženy. Pravdou je, že se s tím setkávají už jako malé holčičky. Některým nechávají propíchnout rodiče uši již po narození a jiným později. V některých zemích se nejedná pouze o propíchnutí uší, ale i nosánku či pupíku. Tím jsou proslaveny především Indické ženy. Píchání uší provádí buď pediatr, chirurg nebo specialista ORL. Tato procedura se mnohdy netýká pouze dívek. Výjimkou v dnešní době nejsou ani chlapci, kdy jim rodiče pořizují minimálně jednu náušnici do ouška. Zlaté šperky nás tak obklopují již od raného dětství. Dnešní článek nemá za úkol posuzovat rozhodnutí rodičů, ale podíváme se společně, kdy je ideální doba na propíchnutí uší u dětí.

Menší či věší děti?

Obvykle se píchání uší provádí bez léků proti bolesti, protože samotný proces je rychlejší a bolí méně než píchnutí anestetika. Je potřeba se zamyslet nad tím, že mnozí rodiče ve snaze uchránit nejmenší děti bolesti tento zákrok posunují. On nebude bolet méně, když budeme vyčkávat. Naopak starší děti budou mít tendence se uší dotýkat, čímž hrozí zanesení infekce. Na stranu druhou větší dítě již s vámi komunikuje a ideálně odhalí případnou alergickou reakci na kovy. U miminka musí rodič ouško pravidelně čistit a sledovat, zda okolí nerudne. Dítě schopné komunikace již popíše, zda ouško štípe či svědí. Rodič tak lépe a včas odhalí, že něco není v pořádku. Zabránit alergické reakci se dá i tím, že zvolíme materiál vyrobený z chirurgické oceli nebo 14 karátového zlata. Nikde není dáno, že dítě bude mít první náušnice již po zbytek života. Většinou pak starším dětem pořídíme zlaté nebo stříbrné náušnice. Rodiče mají na výběr ze dvou možností, jak dítěti nechat propíchnout uši.

Propíchnout nebo nastřelit?

Buď klasické propíchnutí, nebo nastřelení. U první varianty musí být zlaté náušnice a preferuje se zapínání vpředu. U této varianty lékař provlékne náušničku propíchnutým ouškem. Tento postup je bolestivější než nastřelení a objeví se také krev. Nastřelování se provede za pomocí nastřelovací pistole, kde se vkládají náušnice nejčastěji z chirurgické oceli. Tento způsob je rychlejší, protože již nedochází k nasazování náušničky. Rozhodneme-li se, že pořídíme miminku náušnice, je vhodné počkat do absolvování prvního očkování hexavakcínou, což je někdy kolem třetího měsíce života kojence. Vyčkávat se příliš nedoporučuje a ideální období je do půl roku věku dítěte. Jak bylo již výše popsáno, větší děti si za náušnice mohou tahat. Vždy však preferujte domluvu s ošetřujícím lékařem.

Publikováno: 13. 10. 2015

Kategorie: Děti

Autor: Adam