Lifestyle Volný čas

Kdo negriluje, není Čech. Ale jaký gril vybrat?

Dokážete si představit léto bez grilování? Pokud jste doposud grilovala jen u rodiny či přátel a ráda byste si pořídila vlastní gril, pak jsou následující řádky určeny právě pro vás. Zeptali jsme se odborníků z internetového obchodu JADAL na největší rozdíly mezi zahradními grily na dřevěné uhlí a plyn. Prozradíme vám, na základě kterých vlastností vybírat!

Zahradní grily vrací moderní společnost do starých časů, kdy příprava pokrmů probíhala na čerstvém vzduchu a na otevřeném ohni. Liší se cenou, výkonem a dalšími parametry. K nejrozšířenějším typům patří grily na dřevěné uhlí a plyn. K obecným zásadám, na které byste měla při výběru grilu přihlížet, patří funkčnost, bezpečnost, snadná manipulovatelnost, polohovatelnost roštu a v neposlední řadě estetika. Není k zahození, když gril skvěle funguje a zároveň dobře vypadá.

Proč si vybrat gril na dřevěné uhlí?

Gril na dřevěné uhlí představuje klasiku, která se těší oblibě u většiny českých milovníků grilování. Maso se opéká nad dřevěným uhlím, které se spalováním mění na žhavé uhlíky. Tento způsob grilování se nejvíce blíží otevřenému ohni a doprovází ho typická atmosféra. K výhodám grilům na dřevěné uhlí patří velmi nízká pořizovací cena (řadové od několika set korun), jednoduchá manipulace a snadná údržba. K nevýhodám pak nemožnost regulace teploty, náročnější příprava ohniště a jedovaté zplodiny vznikající spalováním kapajícího tuku.

gril-na-uhli

Proč si vybrat plynový gril?

Zahradní grily na plyn nabízí podstatně větší míru uživatelského komfortu. Teplo vytváří hořák připojený k propan butanové lahvi. K výhodám patří vynikající manipulovatelnost (není-li připojen k velké lahvi), možnost regulace plamene, nenáročná příprava grilu (je vždy v pohotovosti) a u některých modelů i odvod kapajícího tuku. Oproti grilům na dřevěné uhlí však za plynový gril zaplatíte podstatně větší částku. Navíc vám možná bude chybět zmíněná atmosféra, kterou vytváří vůně kouře.

gril-na-plyn

Napište komentář

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde