Lifestyle Tipy a rady

Cesta k nové (a lepší) práci krok za krokem

Dlouho si pohráváte s myšlenkou na změnu zaměstnání, ale protože si nejste jistá, jak postupovat, zůstáváte v tom stávajícím? Pak přestaňte marnit čas a skočte do hledání nové práce rovnými nohama. Připravili jsme pro vás stručného průvodce se základními informacemi o výpovědi, motivačním dopise a dalších základních aspektech změny zaměstnání.

Jak podat výpověď?

Výpověď můžete podat kdykoliv, nicméně nepočítejte s tím, že dostanete odstupné. Na to ze zákona nárok nemáte, ledaže by vás zaměstnavatel propustil. Vzhledem k dvouměsíční výpovědní lhůtě není od věci, když výpověď začnete řešit ještě před tím, než najdete novou práci. Samozřejmě však záleží na okolnostech – podat výpověď a zůstat několik dlouhých měsíců bez příjmu není úplně ideální.

Výpověď podejte písemně a doručte ji zaměstnavateli osobně nebo poštou s dodejkou. Nevíte-li, jak dokument zformulovat, stáhněte si tento vzor výpovědi z pracovního poměru.

Jak na motivační dopis?

Motivační dopis má na vaši úspěšnosti při hledání nové práce zásadní podíl. Bude první věcí, na kterou se podívá personalista, či dokonce rovnou zaměstnavatel. Cílem dopisu je získat pozvání na pohovor a měla byste se v něm soustředit na své schopnosti a dovednosti.

V případě, že si na motivační dopis vlastními slovy netroufáte a marně ho skládáte větu po větě již dlouhé hodiny, bude se vám hodit odkaz na motivační dopisy ukázky.

Neusínejte na vavřínech

Až práci získáte, nezpomalujte. Naopak se z ní snažte vytěžit co nejvíce, stanovte si vysoké cíle a buďte ještě lepší. Mějte na paměti, že i ti nejlepší na sobě neustále pracují a nebojí se udělat krok zpět, aby se pak vzápětí rozběhli kupředu. Chcete-li dosáhnout na nejvyšší mety, přečtěte si článek o tom, jak si najít práci, kde se můžete zlepšovat a něco se naučit.

A jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti se změnou zaměstnavatele? Jste stále v práci, kterou nesnášíte? Přidejte své postřehy do komentářů pod článkem!

1 komentář

  • Chtěla bych změnit zaměstnání, proto již delší dobu odpovídám na různé nabídky práce a chodím na pohovory. Zajímalo by mne, co dělat v případě, že budoucí zaměstnavatel mne bude chtít vzít ihned a nebude chtít čekat na mou výpovědní dobu? Hledala jsem odpovědi a našla na https://www.1job.cz/prispevek/jak-podat-vypoved-ze-zamestnani-dohodou , že jediná možnost je podání výpovědi dohodou, kdy se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou na dni ukončení pracovního poměru. Chtěla bych ale vědět, jak to v praxi vypadá. Co mám tedy napsat do výpovědi? Nebo nejprve mám tuto výpověď domluvit ústně?

Napište komentář

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich